With an almost-two-year-old in the house, we go through a LOT of applesauce. A few months ago I grew tired of spending over $0.75 for one serving of Gerber fruit when Alyssa could do just fine with apple sauce. So I started buying regular apple sauce, paying well over $2 for 4 to 6 individual packs. It was cheaper than the Gerber fruit, but was it still the best way to go?
I started price-comparing the 6-pack cups of applesauce to the larger container. Here’s what I found. To get applesauce in those packs, you basically pay the same price as the larger container for half the quantity.
The applesauce packs are around $2.00 for 24 total ounces, and the tubs are less than $2 (for the generic) for 48 ounces.
Now, if I can get the packs for ½ off, then I’ll consider it. Right now I have a couple of Motts coupons for $0.55 off, which “doubled” to $1.00 at Kroger would make it worth it to get that convenience. Of course, I’m waiting and hoping for a sale on those packs before the coupons expire to get an even better deal.
But until I get that deal, I simply pour that day’s apple sauce into a to-go container when Alyssa won’t be eating at home, and when she’s at home, it’s simple to pour it into a bowl.
Here’s how much I’m saving:
Alyssa eats applesauce 6 days per week usually, so instead of over $2 per week, it costs about $0.90 per week. That’s a savings of about $5 per month, simply done by taking the time to buy the larger container.
Midon Wingo says
great post! Sometimes I have to catch myself from buying convenience when I can make it convenient myself!
Midon Wingo says
great post! Sometimes I have to catch myself from buying convenience when I can make it convenient myself!